Lenka Dusilová

Nejosobitější zpěvačka na české scéně 

Lenka Dusilová – Sólo

Šestinásobná držitelka výročních hudebních cen Anděl, není zvyklá stagnovat a opakovat se. Na scéně je aktivní od šestnácti let, kdy na sebe strhla pozornost svojí energií, prožitkem a výtečným vokálem. Na přelomu milénia patřila ke skutečným hvězdám českého poprockového mainstreamu. Ze středního proudu hudební zábavy se ale v letech osobního zrání rozhodla odejít k osobnějšímu, vrstevnatějšímu stylu. Stal se z ní mimořádný úkaz české hudební scény, kdy z pozice rockové a popové hvězdy putuje k osobnímu vyjádření, jež svobodně přijímá impulzy z nejrůznějších stylů a mimohudebních zážitků.
Pro svůj osobitý vokál je hostem na řadě desek a koncertů předních muzikantů české scény. Je též součástí multižánrového projektu divadelního uskupení Spitfire Company, se kterým absolvovala evropské turné s představením One Step Before the Fall, jež získalo i jednu z nejprestižnějších tanečních cen Herald Angel Award.

 

Lenka Dusilová & Baromantika

V současné době Lenčina tvorba souvisí s kapelou Baromantika, která jí skýtá prostor ke kreativní autorské spolupráci, jež uchvacuje kritiky i široké publikum. Baromantika je pražská indie-pop kapela založená Lenkou Dusilovou a hudebních person Beatou Hlavenkovou, Viliamem Bérešem, Patrickem Karpentskim a Martinem Novákem. Supergroup autorských osobností tak mluví vlastním hudebním jazykem, který se pohybuje ve vřelých i chladných akusticko-elektronických krajinách. Vášeň a impulsívnost Lenky, která často v ponoru do písně jakoby nevnímá okolní svět, jedinečně vyvažuje sofistikovaná, často kolektivně utvářená hudba. Do osobního písničkářství vstupuje elektronika, tribální beaty, zkušenost jazzových hráčů, prvky současné kompozice i dubstepu.

Kapela vydala své stejnojmenné album Baromantika v roce 2011 a strhla se lavina skvělých recenzí a vyprodaných koncertů. Prodalo se více než 7000 desek. V roce 2013 vydala kapela DVD/CD Lenka Dusilová & BAROMANTIKA – Live at Café v lese ve spolupráci s VICE Czech Rep. a Supraphonem. V září 2014 kapela vydala spoluautorské album Lenka Dusilová & BAROMANTIKA – V hodině smrti, za které získala nominace na Ceny Anděl ve dvou kategoriích: zpěvačka roku a album roku.

Složení

Lenka Dusilová – zpěv, akustická kytara, loops
Beata Hlavenková – klávesové nástroje, vokály
Patrick Karpentski – elektrická a basová kytara
Viliam Béreš /Matěj Belko – klávesové nástroje, samply, kotle
Martin Novák / Michal Daněk – bicí, samply

Diskografie

Lenka Dusilová & Baromantika
V hodině smrti (2014 – Supraphon)
Live at Café v lese (2013 – Supraphon)
Baromantika (2011 – 100PROmotion)
Eternal Seekers (2008; Lenka Dusilová & Beata Hlavenková & Clarinet Factory – Animal Music )

Lenka Dusilová
Mezi světy (2006 – US version, Yonas Media)
Mezi světy (2005 – Universal Music)
UnEarthEd (2004 – Palying Fields Records)
Spatřit světlo světa (2002 – Universal Music)
Lenka Dusilová (2000 – B&M Music)

s kapelou Pusa: Pusa (1996)
s kapelou Sluníčko: Sluníčko (1994)

RIDERY, STAGEPLANY A PLAYLISTY NALEZNETE ZDE.